100% ovocné a ovocno-zeleninové mošty vlastní výroby, ovoce z našich sadů

Pěstování ovoce

PĚSTOVANÉ OVOCE (ODRŮDY)

Meruňky: Bergeron, Goldrich, Karola, Leskora, Pinkcot a Radka.

Broskvoně: Cresthaven, Fairhaven, Redhaven.

Slivoně: Čačanská raná, Katinka, Presenta, President, Tophit.

Třešně: Burlat, Carmen, Grace Star, Kasandra, Kordia, Regina, Rita, Rivan, Summit, Sweet Early, Tamara.

Jabloně: Gala, Gala Galaxy, Galmac, Gloster, Golden Delicious, Idared, Jonagold, Melrose.

 

Popis jednotlivých odrůd:

 

Meruňky

Bergeron – Pozdní, zralost : zraje 4. týden v červenci, Plod: střední, vejčitý, povrch je hladký, slupka je středně plstnatá, základní barva je oranžová, osluněná část je z větší části překryta červeným líčkem. Dužnina je oranžová, tuhá, středně šťavnatá, navinule sladká až nasládlá, aromatická, velmi dobrá.

Goldrich – Středně raná, zralost: zraje 2. až 3. týden v červenci, Plod: Velký, elipsovitý, vejčitý, povrch je hrbolatý, slupka je středně hustě plstnatá, zákl. Barva tmavě oranžová. Dužnina je oranžová, středně tuhá, středně šťavnatá, navinule sladká pouze při plném vyzrání, jinak pikantní až nakyslá, aromatická, vcelku dobrá.

Karola – Raná, zralost : zraje začátkem července, Plod : střední, kruhovitý, povrch je hladký, slupka je středně hustě až hustěji plstnatá, základní barva je světle oranžová, osluněná část je překryta menším až středně velkým červeným líčkem. Dužnina je oranžová, středně tuhá, středně až více šťavnatá, navinule sladká až sladká, aromatická, velmi dobré chuti.

Leskora – Velmi raná, zralost : zraje začátkem července, Plod: je středně velký, elipsovitý, povrch je hladký, slupka je velmi slabě až slabě plstnatá, základní barva oranžová. Dužnina je oranžová, středně až velmi šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, aromatická, velmi dobrá.

Pinkcot – Raná, zralost : zraje 1. až 2. týden v červenci, Plod: střední, kruhovitý, povrch je hrbolatý, slupka je středně až hustě plstnatá, základní barva je oranžová, osluněná část je překryta výrazně červeným líčkem. Dužnina je oranžová, středně tuhá až tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, mírně aromatická, při plném vyzrání má velmi dobrou chuť.

Radka – Velmi raná, zralost : zraje koncem června, začátkem července, Plod : Velký, vejčitý, povrch je hladký, slupka je středně hustě plstnatá, základní barva je oranžová. Dužnina je světle oranžová, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, sladce navinulá, aromatická a celkově pikantní a velmi dobré chuti.

 

 

Broskvoně

Cresthaven – Velmi pozdní, zralost : zraje 1. týden v červenci, Plod : Velký, kruhovitý, slupka je tlustá, hustě plstnatá, silně až velmi silně přilnavá k dužnině, slupka má základní barvu zelenavě žlutou, z větší části překrytou tmavě červeným líčkem, dužnina je žlutá, kolem pecky načervenalá, tuhá, nevláknitá, v chuti je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá až výborná.

Fairhaven – Pozdní, zralost : zraje v polovině srpna, Plod : Velký, kruhovitý, slupka je tlustá, méně až středně hustě plstnatá, středně silně přilnavá k dužnině, základní barva je žlutá, na osluněné polovině plodu překryta tmavě červeným líčkem, dužnina je žlutá, kolem pecky mírně načervenalá, středně tuhá, nevláknitá, chuť je sladce navinulá až navinule sladká, aromatická, velmi dobrá až výborná.

Redhaven – Středně raná, zralost : zraje 1. týden v srpnu, Plod : středně velký, elipsovitý, slupka je středně tlustá, slabě přilnavá k dužnině, středně hustě plstnatá, základní barva je žlutá, polovina osluněné strany je překryta červeným líčkem, dužnina je žlutá, středně tuhá, nevláknitá, navinule sladká až sladká, dobrá.

 

 

Slivoně

Čačanská raná – Velmi raná, pološvestka, zralost : zraje začátkem srpna , Plod : Velmi velký, elipsovitý, slupka má základní barvu po odstranění ojínění purpurově fialovou, na osluněné straně he zbarvení intenzivnější. Dužnina je žlutavě zelená, měkká až středně tuhá, velmi šťavnatá, navinule sladká, při plném vyzrání sladká až velmi sladká, dobře aromatickám dobré až výborné chuti.

Katinka – Velmi raná, pološvestka, zralost : zraje 2. až 3. týden v červenci, Plod : Malý až středně velký, elipsovitý, slupka má základní barvu po odstranění ojínění fialovomodrou. Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, středně až velmi šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, aromatická, dobré chuti.

Presenta – Velmi pozdní, švestka, zralost : zraje 3. až 4. týden září, Plod : Středně velký, elipsovitý, základní barva slupky je po ostranění ojínění fialovomodrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti sladká, při plném vyzrání až velmi sladká, aromatická, velmi dobrá až výborná.

President – Velmi pozdní, pološvestka, zralost : zraje 1. až 2. týden v září, Plod : Velký až velmi velký, protáhlý, základní barva slupky je po odstranění ojínění fialová. Dužnina je žlutavě zelené barvy, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti nasládlá až sladká.

Tophit – Velmi pozdní, pološvestka, zralost : zraje 2. až 3. týden v září, Plod : Velmi velký, protáhlý, slupka má základní barvu po odstranění ojínění fialovomodrou. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti sladce navinuláaž nasládlá, méně aromatická, průměrně až dobré chuti.

 

 

Třešně

Burlat – Raná, tmavá polochrupka, zralost : ve 2. třešňovém týdnu, Plod : Velký, zploštělý, slupka je tenká, hnědočervená se středně velkými až velkými lenticelami v malém až středně velkém počtu. Dužnina je tmavě červená, středně tuhá, velmi šťavnatá, navinule sladká až sladká, poměrně aromatická, dobrá až velmi dobrá.

Carmen – Chrupka s velmi velkými plody, zralost: cca 10-12 dnů po Burlat, Plody: velké s průměrnou hmotností 9-13 g, průměrná velikost plodu 28-33 mm, tvar srdcovitý, slupka plodu má tmavě červenou barvu, dužnina je rovněž tmavě červené barvy, pevná, šťavnatá, dobré chuti, sladce navinulá, šťáva dobře barví, harmonické aroma. Odrůda je vhodná pro přímý konzum i zpracování, plody jsou odolné k praskání.

Grace Star – Tmavě červená chrupka s velkými plody, zralost: středně raná doba zralosti, druhá dekáda června, Plody: dosahují hmotnosti 11-12 g, srdcového tvaru, symetrické, v době plné zralosti je tmavě červená, dužnina je růžová, středně pevná, velmi šťavnatá, dobré kvality, sladká s odpovídající úrovní acidity.

Kasandra – Srdcovka s velkými plody, zralost: 3. třešňový týden, Plody: velké s průměrnou hmotností okolo 10 g, tvar široce kulovitý v pestíkové části plodu plochý, slupka plodu má tmavě červenou barvu, dužnina je rovněž tmavě červené barvy, středně pevná, šťavnatá, dobré chuti, sladce navinulá, šťáva dobře barví. Odrůda je vhodná pro přímý konzum i zpracování.

Kordia – Pozdní, tmavá chrupka, zralost : v 6. třešňovém týdnu, Plod: Velký až velmi velký, srdčitý, slupka je středně tlustá, má hnědočervenou barvu se středně velkými světlejšími lenticelami ve velkém počtu. Dužnina je tmavě červená, středně tuhá až tuhá, středně šťavnatá, navinule sladká, při plném vyzrání sladká až velmi sladká, dobře až velmi aromatická, velmi dobré až výborné chuti.

Regina – Pozdní, tmavá chrupka, zralost : v 6. až 7. třešňovém týdnu, Plod : Dtředně velký, srdčitý, slupka je tenká, má hnědočervenou barvu s malými světlejšími lenticelami ve středně velkém až velkém počtu. Dužnina je červená, tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, dobře aromatická, dobrá až velmi dobrá.

Rita – Srdcovka, zralost: 1. třešňový týden, Plody: plody jsou středně velké, až 30 mm, protáhle kónické, lesklé červené s mahagonovým zabarvením, slupka je tenká, dužnina měkká, chuť je dobrá, sladkokyselá.

Rivan – Velmi raná, tmavá srdcovka, zralost : v 1. třešňovém týdnu a je tak nejranější odrůdou současného registrovaného sortimentu v ČR, zpravidla její zralost nastává na přelomu května a června až v 1. červnové dekádě. Plod : Malý až středně velký, srdčitý, slupka je tenká, má červenou barvu s malými až středně velkými světlejšími lenticelami ve středním počtu. Dužnina je červená, měkká až středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti sladce navinulá až navinule sladká, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, dobrá až velmi dobrá.

Summit  Chrupka, zralost: 5. třešnový týden, Plody: jedná se o chrupku, jsou velké až velmi velké, průměr větší jak 30 mm, tvar je srdčitý, jsou jednotně světle červené, dužnina je růžově zabarvená, sladká, aromatická. Dezertní světle červená třešeň, jedna z nejhezčích a nejchutnějších třešní.

Sweet Early  Velmi raná červená chrupka, zralost: začátek června, Plod: velikosti 9–10 g, mírně zploštělého tvaru, červená, lesklá, v průběhu dozrávání tmavne, v plné zralosti jsou plody téměř červenočerné, dužnina je růžová středně pevná až měkká, šťavnatá, typicky sladké chuti, s nízkým stupněm kyselosti.

Tamara – Chrupka, zralost: 6. – 7. třešňový týden, Plody: velké okolo 12 g, tvar plodu je kulovitý až široce kulovitý, slupka má červenou barvu, dužnina je šťavnatá dobré chuti – sladká a tuhá, šťáva barví velmi slabě. Odrůda je vhodná především pro přímý konzum.

Zdroj: www.fytos.cz

 

 

Jabloně

Gala  Raně zimní, zralost: koncem září, 10 dnů před Golden Delicious, konzumní zralost začíná v listopadu, vydrží do března, Plody: středně velké, kónické, 90% plochy plodu pokryto intenzivní, zářivě červenou barvou, s červeným žíháním, stopka tenká a dlouhá, slupka středně silná, hladká, lesklá; dužnina krémová, středně pevná, šťavnatá, sladká, aromatická, ; chuť výborná, kvalitou se řadí ke špičkovým světovým odrůdám

Galmac – letní, zralost: během července, má krátkou konzumní zralost, není vhodné k delšímu skladování.

Gloster – Zimní, zralost : sklizňová začátkem října, konzumní v prosinci, skladovatelnost do března, Plod : Středně velký až velký, válcovitě zužujícího tvaru, slupka tlustá, nerovná, suchá, se znatelnými světlými lenticelami, základní barva světle zelená, krycí purpurová, forma celokrajně rozmytá. Dužnina bílé barvy, sladce navinulé chuti, středně šťavnatá, aromatická.

Golden Delicious – Zimní, zralost : sklizňová v říjni, konzumní v listopadu, skladovatelnost do března, Plod : Středně velký, kuželovitý, slupka je tenká, drsná, se rzivými lenticelami, základní barva je zelenožlutá, v době zralosti žlutá, bez krycího zbarvení. Dužnina žlutavé barvy, nasládlé až sladké chuti, středně šťavnatá, aromatická.

Idared – Zimní, zralost : sklizńová v polovině října, konzumní v listopadu, skladovatelnost do března, Plod : Velký, ploše kulovitý až kulovitý, slupka je středně tlustá, hladká, suchá a lesklá, základní barva zelonožlutá, krycí jasně červená, forma rozmytá. Dužnina bílé barvy, navinule sladké chuti a středně šťavnatá.

Jonagold – Zimní, zralost : sklizňová začátkem října, konzumní v prosinci, skladovatelnost do března, Plod : Středně velký, kuželovitý, slupka tenká až středně tlustá, hladká a lesklá, základní barva zelonožlutá, krycí červená, celoplošně rozmytá s nevýrazným žíháním. Dužnina krémové barvy, nasládlé chuti, středně šťavnatá a aromatická.

Melrose – Pozdně zimní, zralost : sklizňová polovina října, konzumní v prosinci, skladovatelnost do března, Plod : Velký, ploše kulovitý, slupka středně tlustá, nerovná, suchá, drsná, základní barva zelonožlutá, krycí tmavě červená až purpurová, forma celoplošně rozmytá, někdy s nevýrazným žíháním. Dužnina bílé barvy, sladce navinulé chuti, středně šťavnatá a aromatická.

 

 

Laboratorní rozbory

Ovoce je pravidelně kontrolováno laboratorními rozbory. Ovoce uskladnujeme ve svých chlazených skladech s řízenou atmosférou, proto jsme schopni uchovávat výpěstky po celý rok.